Eaton EHB0881A3KT0G0A000
SKU: CS5475421MPN: EHB0881A3KT0G0A000Alternate Part #: 3-4777-10102AUPC/EAN: 786689065072
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 88A, 30 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 88A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475421 |
|---|---|
| MPN | EHB0881A3KT0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10102A |
| UPC/EAN | 786689065072 |
