Eaton EHB0881A3KT0G2A000
SKU: CS5475423MPN: EHB0881A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4777-10104AUPC/EAN: 786689065096
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 88A, 30 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 88A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on Space heater bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475423 |
|---|---|
| MPN | EHB0881A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10104A |
| UPC/EAN | 786689065096 |
