Eaton EHB0775A2KU0020000
SKU: CS5475220MPN: EHB0775A2KU0020000Alternate Part #: 3-4777-50134AUPC/EAN: 786689153151
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 75 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475220 |
|---|---|
| MPN | EHB0775A2KU0020000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50134A |
| UPC/EAN | 786689153151 |