Eaton EHB0774A1KT0E20000
SKU: CS5475101MPN: EHB0774A1KT0E20000Alternate Part #: 3-4771-40030AUPC/EAN: 786689155384
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch VFD run fault Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475101 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A1KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-40030A |
| UPC/EAN | 786689155384 |