Eaton EHB0774A1KT0G20000
SKU: CS4865805MPN: EHB0774A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4771-40032AUPC/EAN: 786689155551
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD run bypass run) fault Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865805 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-40032A |
| UPC/EAN | 786689155551 |