Eaton EHB0741A2KS0000000
SKU: CS5475028MPN: EHB0741A2KS0000000Alternate Part #: 3-4777-10001AUPC/EAN: 786689154714
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 25 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475028 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A2KS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10001A |
| UPC/EAN | 786689154714 |