Eaton EHB0741A1KT0G20000
SKU: CS5475013MPN: EHB0741A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4771-10012AUPC/EAN: 786689154332
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch fault VFD run Auxiliary contacts bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475013 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4771-10012A |
| UPC/EAN | 786689154332 |
