Eaton EHB4D61A1KT0G20000
SKU: CS4865814MPN: EHB4D61A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4768-10012AUPC/EAN: 786689112721
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive, HVAC bypass 4.6A, 1 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865814 |
|---|---|
| MPN | EHB4D61A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-10012A |
| UPC/EAN | 786689112721 |

