Eaton EHB0654A3KS0G20000
SKU: CS5474874MPN: EHB0654A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-40035AUPC/EAN: 786689143787
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) fault Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474874 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40035A |
| UPC/EAN | 786689143787 |