Eaton EHB0461A1JS0020000
SKU: CS5473582MPN: EHB0461A1JS0020000Alternate Part #: 3-4770-10002AUPC/EAN: 786689126346
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 46.2A, 15 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 46.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473582 |
|---|---|
| MPN | EHB0461A1JS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4770-10002A |
| UPC/EAN | 786689126346 |