Eaton EHB0461A1KT0G20000
SKU: CS4865801MPN: EHB0461A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4770-10040AUPC/EAN: 786689127893
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 46.2A, 15 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 46.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865801 |
|---|---|
| MPN | EHB0461A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-10040A |
| UPC/EAN | 786689127893 |