Eaton EHB0422A3JU0G20000
SKU: CS5473505MPN: EHB0422A3JU0G20000Alternate Part #: 3-4774-21095AUPC/EAN: 786689126681
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch fault Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473505 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A3JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21095A |
| UPC/EAN | 786689126681 |
