Eaton EHB0415A3KT0G20000
SKU: CS5473348MPN: EHB0415A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-50523AUPC/EAN: 786689129774
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 41A, 40 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 41A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473348 |
|---|---|
| MPN | EHB0415A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50523A |
| UPC/EAN | 786689129774 |
