Eaton EHB0415A3KS0E20000
SKU: CS5473327MPN: EHB0415A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4774-50507AUPC/EAN: 786689129033
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 41A, 40 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 41A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD run bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473327 |
|---|---|
| MPN | EHB0415A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50507A |
| UPC/EAN | 786689129033 |
