Eaton EHB0404A1JS0020000
SKU: CS5473090MPN: EHB0404A1JS0020000Alternate Part #: 3-4770-40050AUPC/EAN: 786689121983
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473090 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A1JS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4770-40050A |
| UPC/EAN | 786689121983 |