Eaton EHB0404A1KT0G20000
SKU: CS4865800MPN: EHB0404A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4770-40088AUPC/EAN: 786689124359
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive, HVAC bypass, 40A, 30 hp, 480V, NEMA 1, std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865800 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-40088A |
| UPC/EAN | 786689124359 |
