Eaton EHB0325A3KU0F2A000
SKU: CS5472863MPN: EHB0325A3KU0F2A000Alternate Part #: 3-4774-50476AUPC/EAN: 786689116392
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 32A, 30 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472863 |
|---|---|
| MPN | EHB0325A3KU0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50476A |
| UPC/EAN | 786689116392 |
