Eaton EHB0274A1JU0F20000
SKU: CS5472116MPN: EHB0274A1JU0F20000Alternate Part #: 3-4773-40074AUPC/EAN: 786689100384
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 27A, 20 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472116 |
|---|---|
| MPN | EHB0274A1JU0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-40074A |
| UPC/EAN | 786689100384 |
