Eaton EHB0274A1JV0E20000
SKU: CS5472122MPN: EHB0274A1JV0E20000Alternate Part #: 3-4773-40080AUPC/EAN: 786689097707
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 27A, 20 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472122 |
|---|---|
| MPN | EHB0274A1JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-40080A |
| UPC/EAN | 786689097707 |

