Eaton EHB0225A1KS0G00000
SKU: CS5471815MPN: EHB0225A1KS0G00000Alternate Part #: 3-4769-50047AUPC/EAN: 786689091637
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 22A, 20 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 22A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471815 |
|---|---|
| MPN | EHB0225A1KS0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4769-50047A |
| UPC/EAN | 786689091637 |