Eaton EHB0225A1KT0G20000
SKU: CS5471822MPN: EHB0225A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4769-50052AUPC/EAN: 786689091835
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 22A, 20 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 22A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) fault Auxiliary contacts VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471822 |
|---|---|
| MPN | EHB0225A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-50052A |
| UPC/EAN | 786689091835 |