Eaton EHB0222A1KU0F20000
SKU: CS5471653MPN: EHB0222A1KU0F20000Alternate Part #: 3-4769-20038AUPC/EAN: 786689091903
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 22A, 7.5 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 22A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471653 |
|---|---|
| MPN | EHB0222A1KU0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-20038A |
| UPC/EAN | 786689091903 |