Eaton EHB0214A2JS0020000
SKU: CS5471462MPN: EHB0214A2JS0020000Alternate Part #: 3-4774-40866AUPC/EAN: 786689086664
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471462 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A2JS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40866A |
| UPC/EAN | 786689086664 |
