Eaton EHB0214A2JT0E20000
SKU: CS5471464MPN: EHB0214A2JT0E20000Alternate Part #: 3-4774-40874AUPC/EAN: 786689087043
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | fault Manual bypass switch VFD run bypass run) Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471464 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A2JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40874A |
| UPC/EAN | 786689087043 |
