Eaton EHB0161ABKS0000000
SKU: CS5471112MPN: EHB0161ABKS0000000Alternate Part #: 3-4778-10040AUPC/EAN: 786689087685
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 16.7A, 5 hp 208V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 16.7A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471112 |
|---|---|
| MPN | EHB0161ABKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-10040A |
| UPC/EAN | 786689087685 |
