Eaton EHB0152A1JS0F00000
SKU: CS5470871MPN: EHB0152A1JS0F00000Alternate Part #: 3-4773-20005AUPC/EAN: 786689078904
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 15.2A, 5 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 15.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470871 |
|---|---|
| MPN | EHB0152A1JS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4773-20005A |
| UPC/EAN | 786689078904 |
