Eaton EHB0144A1KS0G20000
SKU: CS5470706MPN: EHB0144A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4769-40008AUPC/EAN: 786689074876
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 14A, 10 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 14A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470706 |
|---|---|
| MPN | EHB0144A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-40008A |
| UPC/EAN | 786689074876 |
