Eaton EHB0144A1KT0G20000
SKU: CS4865793MPN: EHB0144A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4769-40012AUPC/EAN: 786689075064
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive, HVAC bypass 14A, 10 hp, 480V, NEMA 1, std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 14A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865793 |
|---|---|
| MPN | EHB0144A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-40012A |
| UPC/EAN | 786689075064 |
