Eaton EHB0115A1KS0E20000
SKU: CS5470586MPN: EHB0115A1KS0E20000Alternate Part #: 3-4769-50004AUPC/EAN: 786689075514
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) VFD run fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470586 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A1KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-50004A |
| UPC/EAN | 786689075514 |

