Eaton EHB0114A3JV0E20000
SKU: CS5470496MPN: EHB0114A3JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-40671AUPC/EAN: 786689070090
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch fault bypass run) Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470496 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A3JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40671A |
| UPC/EAN | 786689070090 |