Eaton EHB0114A3KT0E20000
SKU: CS5470528MPN: EHB0114A3KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-40699AUPC/EAN: 786689074159
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run bypass run) fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470528 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A3KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40699A |
| UPC/EAN | 786689074159 |