Eaton EHB0101A3JU0E20000
SKU: CS5470238MPN: EHB0101A3JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-10511AUPC/EAN: 786689066864
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 10.6A, 3 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 10.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Manual bypass switch fault VFD run Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470238 |
|---|---|
| MPN | EHB0101A3JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10511A |
| UPC/EAN | 786689066864 |
