Eaton EHB0101A3KU0E2A000
SKU: CS5470293MPN: EHB0101A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-10568AUPC/EAN: 786689067632
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 10.6A, 3 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 10.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Bypass Run) Manual bypass switch Space heater Bypass light kit (On VFD Run Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470293 |
|---|---|
| MPN | EHB0101A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10568A |
| UPC/EAN | 786689067632 |
