Eaton 511H992-41
SKU: CS528343MPN: 511H992-41UPC/EAN: 782113139807
Eaton industrial duty solenoid operated shoe brake

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid operated shoe brake, Magnetic shoe brake assembly, Solenoid, Type S, Brake size S-5, 480 Vac, 60 Hz, Continuous - 25, Intermittent - 25 lbs, 5.5 in, Floor mount, AC
Attributes
| Coil Voltage | 480 Vac |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Size | 5.5 in |
| Torque Rating | Continuous: 25, Intermittent: 25 lbs |
| Type | Type S |
Specifications
| SKU | CS528343 |
|---|---|
| MPN | 511H992-41 |
| UPC/EAN | 782113139807 |
