Eaton 511H1193-39
SKU: CS5024381MPN: 511H1193-39UPC/EAN: 782113511634
Eaton industrial duty solenoid operated shoe brake

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid operated shoe brake, Solenoid brake shoe type, Type S, Brake size S-4, 120 Vac, 60 Hz, Continuous - 10, Intermittent - 10 lbs, 4 in, Floor mount, DC
Attributes
| Coil Voltage | 120 Vac |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Size | 4 in |
| Torque Rating | Continuous: 10, Intermittent: 10 lbs |
| Type | Type S |
Specifications
| SKU | CS5024381 |
|---|---|
| MPN | 511H1193-39 |
| UPC/EAN | 782113511634 |
