Square D LRD12
SKU: CS508744MPN: LRD12UPC/EAN: 3389110346800
Thermal overload relay,TeSys Deca,5.5-8A,1NO+1NC,class 10A,screw clamp




$78.43
Unit2 in stock
Product Details
TeSys LRD thermal overload relays, 5.5...8 A, class 10A
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -60-70 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Device Short Name | LRD |
| Network Frequency | 0…400 Hz |
| Network Type | DC# #AC |
| Product Certifications | IEC# #UL# #CSA# #CCC# #EAC# #BV# #RINA# #DNV-GL# #LROS (Lloyds register of shipping)# #ATEX INERIS# #UKCA |
| Product Compatibility | LC1D18# #LC1D25# #LC1D32# #LC1D12# #LC1D09# #LC1D38 |
| Product Name | TeSys LRD# #TeSys Deca |
| Product Or Component Type | differential thermal overload relay |
| Range | TeSys# #TeSys Deca |
| Relay Application | motor protection |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1# #EN/IEC 60947-5-1# #UL 60947-4-1# #UL 60947-5-1# #CSA C22.2 No 60947-4-1# #CSA C22.2 No 60947-5-1# #GB/T 14048.4# #GB/T 14048.5# #EN 50495 |
| Temperature Compensation | -20-60 °C |
| Thermal Protection Adjustment Range | 5.5-8 A |
Specifications
| SKU | CS508744 |
|---|---|
| MPN | LRD12 |
| UPC/EAN | 3389110346800 |











