Danfoss 080G0328
SKU: CS5083507MPN: 080G0328
Program. controller, 15 relays, MCX15B2

Contact us for pricing and availability
Product Details
Function: Programmable Controller, Supply voltage [V] AC: 24 - 230, Communication type: 1RS485 MODUBUS; USB; CANBUS; ETHER, Packing format: Multi pack, Quantity per packing format: 8
Attributes
| Analog Inputs Ai Pc | 10 pc |
| Analog Outputs Ao Pc | 6 pc |
| Approval | CE |
| Buzzer | No |
| China Rohs Compliance | Yes |
| Communication Type | 1RS485 MODUBUS |
| Connector Kit Included | No |
| Digital Inputs Di Pc | 22 pc |
| Digital Outputs Do Pc | 15 pc |
| Display Type | SI |
| Enclosure Rating Ip | IP40 |
| Eu Rohs Compliance | Yes |
| Eu Rohs Exemption Clause | No |
| Frequency Hz | 50/60 Hz |
| Function | Programmable Controller |
| Mounting Method | DIN rail |
| Packing Format | Multi pack |
| Power Consumption W | 15 W |
| Product Accessories | Electron. control accessories |
| Product Group | Programmable controllers |
| Product Name Description | Program. controller, 15 relays |
| Quantity Per Packing Format | 8 pc |
| Real Time Clock | Yes |
| Serviceable | No |
| Supply Voltage V Ac Max | 230 V |
| Supply Voltage V Ac Min | 24 V |
| Supply Voltage V Dc Max | 230 V |
| Supply Voltage V Dc Min | 40 V |
| Type | MCX15B2 |
| Type Designation | MCX15B2 |
| Uk Rohs Compliance | Yes |
| Volume | 4.945 Liter |
Specifications
| SKU | CS5083507 |
|---|---|
| MPN | 080G0328 |







