Danfoss 080G0285
SKU: CS5083497MPN: 080G0285
Program. controller, 15 relays, MCX152V

Contact us for pricing and availability
Product Details
Function: Programmable Controller, Supply voltage [V] AC: 110 - 230, Communication type: CANBUS; RS485; Ethernet; MODBUS, Packing format: Multi pack, Quantity per packing format: 8
Attributes
| Analog Inputs Ai Pc | 14 pc |
| Analog Outputs Ao Pc | 6 pc |
| Approval | CE |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Type Or Name | Lithium coin cell |
| Buzzer | No |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Communication Type | CANBUS |
| Connector Kit Code No | 080G0308 |
| Connector Kit Included | Yes |
| Digital Inputs Di Pc | 18 pc |
| Digital Outputs Do Pc | 15 pc |
| Display Type | LCD |
| Enclosure Rating Ip | IP40 |
| Eu Rohs Compliance | Yes |
| Eu Rohs Exemption Clause | No |
| Frequency Hz | 50/60 Hz |
| Function | Programmable Controller |
| Further Information | Backup Battery Input |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | Yes |
| Mounting Method | DIN rail |
| Packing Format | Multi pack |
| Power Consumption W | 27 W |
| Product Accessories | Electron. control accessories |
| Product Group | Programmable controllers |
| Product Name Description | Program. controller, 15 relays |
| Quantity Per Packing Format | 8 pc |
| Reach Candidate List Substances | No |
| Real Time Clock | Yes |
| Serviceable | No |
| Supply Voltage V Ac Max | 230 V |
| Supply Voltage V Ac Min | 110 V |
| Type | MCX152V |
| Type Designation | MCX152V |
| Uk Rohs Compliance | Yes |
| Volume | 4.762 Liter |
Specifications
| SKU | CS5083497 |
|---|---|
| MPN | 080G0285 |








