Eaton 800TPHSR631M
SKU: CS5026892MPN: 800TPHSR631MUPC/EAN: 786685992426
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 768A, 800 kVAR, 8 x 100 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 768A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 800 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 8 x 100 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026892 |
|---|---|
| MPN | 800TPHSR631M |
| UPC/EAN | 786685992426 |
