Eaton 350TPHSR231M
SKU: CS5022488MPN: 350TPHSR231MUPC/EAN: 786685992266
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 844A, 350 kVAR, 7 x 50 step, 240V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 844A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 350 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 7 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5022488 |
|---|---|
| MPN | 350TPHSR231M |
| UPC/EAN | 786685992266 |
