Eaton 6DSL-B1600
SKU: CS5025045MPN: 6DSL-B1600Alternate Part #: 140D316G11UPC/EAN: 786670249559
Eaton Bussmann series CDC cable limiter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Bussmann series current limiter Low voltage DSL type, 1600A, 600V, 200 kA interrupt
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Clip Center | 4.7500 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC |
| Type | DSL |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5025045 |
|---|---|
| MPN | 6DSL-B1600 |
| Alternate Part # | 140D316G11 |
| UPC/EAN | 786670249559 |

