Eaton 6DSL-B2000
SKU: CS5025047MPN: 6DSL-B2000Alternate Part #: 140D316G12UPC/EAN: 786670249610
Eaton Bussmann series CDC cable limiter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Bussmann series, Low voltage DSL type current limiting fuse, 2000A, 600V, 200 kA interrupt
Attributes
| Amperage Rating | 2000 A |
| Clip Center | 4.7500 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC |
| Type | DSL |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5025047 |
|---|---|
| MPN | 6DSL-B2000 |
| Alternate Part # | 140D316G12 |
| UPC/EAN | 786670249610 |
