Eaton 3MCB1200BCRGTOA
SKU: CS5021672MPN: 3MCB1200BCRGTOAUPC/EAN: 786689053574
Eaton main circuit breaker

$16,396.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Group Metering Main Circuit Breaker, Busway connection, Compression lug pads, 1200A, 3-phase, 120/208V, Right mounting, Four-wire, Copper bus, bottom feed, housing ground, TO Opposite phasing
Attributes
| Accessory Spare Part Type | Compression lug pads |
| Amperage Rating | 1200 A |
| Bus Material | Copper |
| Feed Type | Bottom |
| Ground | Internal |
| Mounting Method | Right |
| Number Of Wires | 4 |
| Phase | Three-phase |
| Phasing | TO opposite |
| Type | Busway connection |
| Voltage Rating | 120/208 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5021672 |
|---|---|
| MPN | 3MCB1200BCRGTOA |
| UPC/EAN | 786689053574 |
