Eaton 3MCB1200BCLGTOA
SKU: CS5021664MPN: 3MCB1200BCLGTOAUPC/EAN: 786689053543
Eaton main circuit breaker

$16,396.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Group Metering Main Circuit Breaker, Busway connection, Compression lug pads, 1200A, Three-phase, 120/208V, Four-wire, Copper bus, bottom feed, Left mounting, Internal ground, TO Opposite phase
Attributes
| Accessory Spare Part Type | Compression lug pads |
| Amperage Rating | 1200 A |
| Bus Material | Copper |
| Feed Type | Bottom |
| Ground | Internal |
| Mounting Method | Left |
| Number Of Wires | 4 |
| Phase | Three-phase |
| Phasing | TO opposite |
| Type | Busway connection |
| Voltage Rating | 120/208 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5021664 |
|---|---|
| MPN | 3MCB1200BCLGTOA |
| UPC/EAN | 786689053543 |

