Eaton 1456R-6513
SKU: CS5019231MPN: 1456R-6513UPC/EAN: 782114106730
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 55 Series Photoelectric Sensor, Photoelectric, Sensor dist 15 Ft., 3A max AC, 3A max DC, SPDT Form C Relay, 3A AC/DC at 120 Vac/30 Vdc, 6.6 Ft.(2m) Cable, 20–264 Vac 50/60 Hz or 15–30 Vdc (NPN) input, Polarized Retroreflective
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | SPDT form C relay |
| Contact Rating | 3A AC/DC at 120 Vac / 30 Vdc |
| Enclosure Material | Lens: nylon Body: noryl |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-264 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc (NPN) |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 3 A |
| Maximum Dc Current | 3 A |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5019231 |
|---|---|
| MPN | 1456R-6513 |
| UPC/EAN | 782114106730 |


