Eaton 1452E-8533
SKU: CS5019209MPN: 1452E-8533UPC/EAN: 782116112081
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Enhanced 50 Series Photoelectric Sensor, dist. 45 In., Iso SS Relay, 300 mA at 240 Vac/Vdc, Clear Object Detector, 0.5 Ft.(.15m), 4 Pin Dual Key Micro Pigtail Connector, 12–240 Vdc 24–240 Vac input, short circuit/overload
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin dual key micro pigtail connector |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 300 mA at 240 Vac/Vdc |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 12-240 Vdc, 24-240 Vac |
| Led Indicator | Output status: green Marginal gain: red Power on: yellow |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Mode | Clear object detector |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity and short circuit protected |
| Sensor Type | Clear object detector |
| Switch Type | Photoelectric |
| Time Delay | Yes |
Specifications
| SKU | CS5019209 |
|---|---|
| MPN | 1452E-8533 |
| UPC/EAN | 782116112081 |

