Eaton 1452E-6513
SKU: CS5019195MPN: 1452E-6513UPC/EAN: 782116111916
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, Clear Object Detector, Forward Viewing, Output (green), power (yellow), alignment (red), 6.6 ft, 300 mA at 240 Vac/dc, PVC, SPNO SSR, 24-240 Vac, 12-240 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | SPNO SSR |
| Contact Rating | 300 mA at 240 Vac/dc |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 24-240 Vac, 12-240 Vdc |
| Led Indicator | Alignment: red Power: yellow Output: green |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Output short circuit, overcircuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Clear object detector |
Specifications
| SKU | CS5019195 |
|---|---|
| MPN | 1452E-6513 |
| UPC/EAN | 782116111916 |









