Eaton 1451BF2017
SKU: CS5019175MPN: 1451BF2017UPC/EAN: 782114231296
Eaton 50 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 50 Series Photoelectric Sensor, Photoelectric, Right Angle, Sensor distance: 15 Ft., 250 mA max DC, NPN/PNP Open Collector, 250 mA at 30 Vdc, 20 Ft. (6.1m) Cable, 10-30 Vdc input, Polarized Retroreflective, 20 Ft. (6.1m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 20 ft (6.1 m) cable |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 250 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Lens: nylon Body: noryl |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5019175 |
|---|---|
| MPN | 1451BF2017 |
| UPC/EAN | 782114231296 |






