Eaton 1450E-6504-NR
SKU: CS5019150MPN: 1450E-6504-NRUPC/EAN: 786685234397
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, Retroreflective, Forward Viewing, Output (green), power (yellow), alignment (red), Mini, 3A at 240V, 5 pin, SPDT Form C relay, 24-240 Vac, 12-240 Vdc
Attributes
| Connection | Mini |
| Contact Configuration | SPDT form C relay |
| Contact Rating | 3A at 240V |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 24-240 Vac, 12-240 Vdc |
| Led Indicator | Power: yellow Alignment: red Output: green |
| Maximum Ac Current | 3 A |
| Number Of Pins | 5.0000 |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Output short circuit, overcircuit and reverse polarity |
| Sensor Type | Retroreflective |
Specifications
| SKU | CS5019150 |
|---|---|
| MPN | 1450E-6504-NR |
| UPC/EAN | 786685234397 |








