Eaton 1250E-6504
SKU: CS5018612MPN: 1250E-6504UPC/EAN: 782116112715
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Enhanced 50 Series Photoelectric Sensor, Photoelectric, Right Angle, Sensor distance: 200 Ft., Fiberglass reinforced plastic enclosure, 3A max AC, SPDT Form C Relay, 3A at 240 Vac, 5 Pin Mini Connector, 12–240 Vdc 24–240 Vac input
Attributes
| Connection | 5-pin mini connector |
| Contact Configuration | SPDT form C relay |
| Contact Rating | 3A at 240 Vac |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 12-240 Vdc, 24-240 Vac |
| Led Indicator | Power on: yellow Marginal gain: red Output status: green |
| Maximum Ac Current | 3 A |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Through beam |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5018612 |
|---|---|
| MPN | 1250E-6504 |
| UPC/EAN | 782116112715 |






